TMW Jutud | Tallinn Music Week
2-8 Aprill 2018 – Tallinn

TMW Jutud

TMW avalik tasuta vestlustesari Jutud toob kokku põnevad isiksused ja põletavad teemad muusika, identiteedi ja kultuuri ristmikelt – andekusest kui erivajadusest keskkonna müütideni, netipõhisest audiovisuaalsest loomest YouTube’i freakshowni. Kuidas linnakultuuri mõtestada ja edasi anda ning millised eesmärgid pühitsevad abinõud? Kuidas elavad meie regiooni plaadipoed? Seiklusjutte vaimsest ja füüsilisest tervisest pajatavad need, kel on kogemusi ja kuraasi.

Armastatud Check My Demo sessioon on tagasi võimsamana kui varem. Kui soovid ka oma looga rahvusvahelise seltskonna tagasisidele pretendeerida, poeta plaat enne reedet Biit Me’s asuvasse kogumiskasti. Juttude sari ootab kaasa mõtlema esmaspäevast reedeni kell 17.00 Pop-up restoranis ja kell 18.30 Biit Me plaadipoes.

 

ESMASPÄEV, 2. aprill

Esmaspäev
17.00 Pop-up baar (Pärnu mnt 6)

Vaimuvalgus(raie) internetis ja AV-ajastu kangelased

Interneti audiovisuaalsed varalaekad on täis meelelahutust ja huumorit, mis peegeldavad inimkonna vajadusi, püüdlusi ning hirme. Igaühel meist on võimalus virtuaalse jutulõnga lõimimisel kaasa lüüa, ometi valitseb näiliselt demoraatlikel platvormidel purism ja range žanri diktaat ning kapitaliseeritavat edu pälvivad vähesed. Binge-watchingust on saanud uus rock’n’roll, krüptoraha buum on nikerdanud netist rahamasina ja #suurimjulgus on hoiduda ise netitrolliks muutumast. Kas jaksame seda kõike seedida või vajaks internet valgusraiet? Arutelule järgneb vabameelne klipiseanss ehk youtube freakshow.

Moderaator: Maarja Merivoo-Parro (Raadio 2 tegevtoimetaja)

Panelistid:
Siim Nestor (Eesti Ekspressi ajakirjanik)
Liisi Laineste (Eesti Kirjandusmuuseumi vanemteadur)
Martti Hallik (juutuuber)
Rasmus Merivoo (vabakutseline filmirežissöör)
Mikk-Mait Kivi (Von Krahli videokunstnik)

Vestlus on eesti keeles.

 

Esmaspäev
18.30 Biit Me plaadipood (Viru 3-5)
Meiecundi plaadipoendus

Paljude muusikute jaoks on plaadipoed märgilise tähendusega – sealt on saadud nii kunstilisi impulsse ja artistiambitsioone kui ka võimalusi oma loominguga asjatundlike poesellide ja melomaanide vestluse aineseks olla. Plaadipoodides elav ainulaadne kultuur on vinüüli jätkuvast võidukäigust palju võitnud. Paraku on suurem nõudlus toonud kaasa ka internetipõhiste pakkujate kasvu. Kuidas Baltikumi plaadipoed end muutuste tuultes tunnevad?

Moderaator: Sander Varusk (Tallinna Terminali plaadipoe juhataja)

Panelistid:
Madis Nestor (Tallinna Biit Me plaadipoe omanik)
Mareks Ameriks, LV (Riia vinüülipäeva kaaslooja, Jersika Recordsi omanik)
Arnas Gataveckas, LT (Vilniuse plaadipoe ja -firma Discotag omanik)
Rainer Rob Sirel (Tartu plaadipoe Gramophonetree Records omanik)
Anu Varusk (Baltikumi turundusjuht Warner Music Groupis)

Vestlus on inglise keeles.

TEISIPÄEV, 3. aprill

Teisipäev
16.00 Must Puudel (Müürivahe 20)
Noorte Jutud: We don’t need no education!

Milline on kool ja haridussüsteem Eesti 200. juubelil? Kes on otsustajad hariduses ja millised on suhted õpilase ja õpetaja vahel? Kas õpime paberilt või ekraanilt või siis ei õpigi? Millised on homsed lahendused tänastele probleemidele?

Moderaator: Marcus Ehasoo (Eesti Õpilasesinduste Liidu juhatuse aseesimees)

Panelistid:

Astrid Sildnik (Eesti Õpetajate Liidu juhatuse liige)
Grete Elmi ( Universal Music Baltics projektijuht)
Priit Kruus (Tallinna Ülikooli lektor)
Arette Kuuseväli (Tallinna Mustamäe Gümnaasiumi abiturient)

Vestlus on eesti keeles.

Teisipäev
17.00 Pop-up baar  (Pärnu mnt 6)
Keskkonnamüütide väetis ja väetus

Südametunnistus sunnib paljusid meist valima tooteid ja tegevusi, mida peame keskkonnasõbralikuks. Ent kas ja kui tihti me selle käigus teadmatult käitume soovitule hoopis vastupidiselt – keskkonda kahjustavalt? Teadlased paljastavad meid ümbritsevaid keskkonnamüüte ja annavad nõu, kuidas olla tõeliselt  “roheline”.

Moderaator: Arlo Olesk (teaduskommunikatsiooni ekspert)

Panelistid:

Dr. Aveliina Helm (botaanik, Tartu Ülikooli vanemteadur)
Dr. Mihkel Kangur (ökoloog, Tallinna Ülikooli dotsent)
Dr. Grete Arro (psühholoog, Tallinna Ülikooli teadur)

Vestlus on eesti keeles.


Teisipäev
18.00 Puänt raamatupood (Pärnu mnt 4)
Eesti Pagulasabi esitleb: Elav raamatukogu “Saame tuttavaks!”

Tule elavasse raamatukokku ning kuula, mis lugusid meie raamatud sulle räägivad!

Elava raamatukogu formaati kasutati esimest korda Taanis 2000. aasta kevadel Roskilde festivalil. Sellest ajast saati on elav raamatukogu jõudnud ligi seitsmekümnesse erinevasse riiki üle maailma. Elavas raamatukogus saavad “lugejad” ehk siis kuulajad kuulata päris inimeste päris lugusid. Vestlus “raamatuga” seab kahtluse alla kuulaja võimalikud stereotüübid ja eelarvamused ning loob positiivse ning isikliku dialoogi inimeste vahel, kellel igapäevaelu olukordades ei avaneks võimalust üksteist tundma õppida.

Mida küsiksid sina sisserändaja või pagulase käest? Elav raamatukogu on nagu iga teine raamatukogu. Vali kataloogist raamat, mis sulle enam huvi pakub ning kuula, mis ta sulle räägib. Raamatud on vabatahtlikult nõus jagama oma elu lugusid ning jutustama oma kogemustest migratsiooni, paguluse ja kultuuride-vahelise dialoogi teemadel. 15 minutit isiklikku vestlust pakub lugejale uut perspektiivi ning arusaama antud teemadel.

Üritus toimub inglise keeles ning on kõigile tasuta. Lisaks huvitavate lugude kuulamisele saab elavas raamatukogus maitsta ka Eestis elavate pagulaste poolt valmistatud maiustusi.

Elav raamatukogu toimub projekti “Saame tuttavaks!” raames. Projekti kaasrahastavad Euroopa Liit Varjupaiga-, Rände- ja Integratsioonifondi kaudu ning EV Siseministeerium.

Vestlus on inglise keeles.

Teisipäev
18.30 Biit Me plaadipood (Viru 3-5)
Podcast versus broadcast

Digitaalse pöörde järel ei pea oma kõrge raadiolibiido rahuldamiseks läbima kadalippu, mille lõpus terendab piiratud eetriaeg –  igaüks võib nüüd lihtsa vaevaga internetis oma isiklikke podcaste avaldada. Ka inimeste kuulamisharjumused on muutunud ning helimaastiku otsinguil haaratakse üha enam mitte raadiomasina, vaid nutitelefoni järele. Sellest tulenevalt laadivad traditsioonilised raadiojaamad üha enam ka oma sisu internetti. Eesmärkidest ja abinõudest, sisust ja vormist, õhust ja armastusest räägivad praegused ja tulevased raadiolaine harjadel ja netiavarustes surfavad hääled meilt ja mujalt.
Vestluse järel toimub Jim Ashilevi ja Ivo Krustoki  podcastina sündinud ning nüüdseks Raadio 2 programmi kuuluva saate “Popkulturistid” avalik salvestus.

Moderaator: Ingrid Peek (Vikerraadio peatoimetaja)

Panelistid:
Jakob Rosin (podcastide gurmaan ja Raadio 2 saatejuht)
Abbie Gobeli, US (Seattle’i KEXP raadiojaama DJ)
Ari Matti Mustonen (Tussisööjate podcasti looja ja püstijala-koomik)

Vestlus on inglise keeles.

KOLMAPÄEV, 4. aprill

Kolmapäev
16.00 Must Puudel (Müürivahe 20)
Noorte jutud: Linn on meie!

Kõik on nõus, et linnaruum peab olema inimsõbralik. Kuidas seda saavutada? Kas autoga liiklejate ja jalakäijate vajadusi saab korraga täita? Mis rolli mängivad ühistransport ja kergliiklusteed ning kuhu peaksid minema tänavasportlased? Kas peame keelama ajaloolise tähtsusega kohtades kergliiklusvahenditega liiklemise või igas linnaruumi kohas toetama loodust säästvaid transpordivahendeid? Ütle sõna sekka!

Panelistid:
Keerdtrepp (juutuuber)
Tõnis Savi (arhitekt, Tallinn Bicycle Weeki ellukutsuja)
Züleyxa Izmailova (Tallinna abilinnapea)

Vestlus on eesti keeles.

Kolmapäev
17.00 Pop-up baar  (Pärnu mnt 6)
Euroopa Kultuuripealinn 2024 – kultuur kui linna arengumootor

Aastal 2024 saab ühest Eesti linnast Euroopa Kultuuripealinn. Sellega seoses tekkinud avalikus diskussioonis annavad tooni Tartu ja Narva kandidatuuri pooldajad. Kuidas linnakultuuri mõtestada ja edasi anda? Millised eesmärgid pühitsevad abinõud? Linnamõtlejad Narvast ja Tartust väitlevad sisu ja vormi üle, otsivad piiri põlisuse ja Potjomkini vahel ning hindavad kriitiliselt ka suuremat pilti ning arenguid tselluloositehase rajamisest Kreenholmi tulevikuni.

Moderaator: Maris Hellrand (meediaekspert)

Panelistid:

Berk Vaher (Eesti Kirjanike Liidu Tartu osakonna esimees)
Jüri Nikolajev (Eesti Rahvusringhäälingu Narva korrespondent)
Linda Lainvoo (Muinsuskaitseameti kunstimälestiste peainspektor)
Ahto Külvet (kultuuritegelane ja Psühhoteegi plaadipoe omanik)

Vestlus on eesti keeles.

Kolmapäev
18.30 Biit Me plaadipood (Viru 3-5)
Suu laulab, katus sõidab ehk tervis muusikatööstuses

Andekus on erivajadus ja sellega toimetulek võib tekitada omapäraseid katsumusi. Muusikuelu juurde käivad veidrad tööajad, vähene sotsiaalne kindlustatus ja pidev inspiratsiooniseisundi püüdmine. Kuidas nende diktaatoritega toime tulla? Seiklusjutte vaimsest ja füüsilisest tervisest pajatavad need, kel on kogemusi ja kuraasi.

Moderaator: Ralf Sauter (filmikriitik ja blogija)

Panelistid:
Maria Faust (saksofonist ja helilooja)
Taavi Tulev (muusik ja helimaastike disainer)

Vestlus on eesti keeles.

NELJAPÄEV, 5. aprill

Neljapäev
16.00 Must Puudel (Müürivahe 20)
Bazar esitleb: Tähelepanu, uksed avanevad!

Millised on barjäärid vene ja eesti keelt kõnelevate noorte vahel internetisuhtluses? Kas ja kus tekivad konfliktid ning kuidas nendest üle saada? Millised on erinevused eesti ja vene keelt emakeelena kõnelevate noorte suhtluskultuurides? Kas ja kuidas eesti ja vene noored üldse omavahel suhtlevad ja mis seda esile kutsub? Kuidas saavad noored ise aidata kaasa vabale ja sallivale suhtlusele sotsiaalmeedias ja ka igapäeva elus? Mis on üldse 21. sajandi internetis suurim julgus, kas ässitustele peaks astuma vastu või hoopis vaikima ja mitte vihavooluga kaasa minema?

Moderaatorid:
Aleksandr Žemžurov (ETV+ ja R4 saatejuht)
Valeria Lavrova (Bazaari korraldaja)

Panelistid:
Victoria Villig (juutuuber)
Aleks Sakson (muusik)
Rita Rätsepp (psühholoog)
Eva Lennuk (Narva Eesti Gümnaasiumi abiturient)

Vestlus on eesti ja vene keeles.

Neljapäev
17.00 Pop-up baar  (Pärnu mnt 6)
Linnapeade debatt: Euroopa kultuuripealinn 2024, kes ja miks?

Aastal 2024 saab üks Eesti linnadest Euroopa kultuuripealinna tiitli kandjaks. Seni on oma kandideerimisplaanist teatanud Tartu ja Narva, aga ka mitmed väiksemad linnad mõlgutavad mõtteid. Mida linnad ise ootavad tiitlisaastast ja ettevalmistusprotsessist? Kuidas sellest kõige rohkem võita? Mida on vaja ise panustada ja mis peaks linnas muutuma?

Moderaator: Maris Hellrand (Tallinn 2011 rahvusvahelise kommunikatsiooni juht)

Panelistid:
Urmas Klaas – Tartu linnapea
Tarmo Tammiste – Narva linnapea
Marko Torm – Rakvere linnapea
Jaanus Rohumaa – Tallinn 2011 programmijuht, EV100 korraldustoimkonna juht

Vestlus on eesti keeles.

Neljapäev
18.30 Biit Me plaadipood (Viru 3-5)
Kväär käärkäsi ja kultuurikangas

Elame haruldaselt kiirete eetiliste ja esteetiliste normide muutumise ajastul – murranguid inimõiguste ja isikuvabaduse rindel võib jälgida mitte enam aastate, vaid suisa kuude lõikes. Muuhulgas mängivad võtmerolli seksuaalvähemuste esindajate katsed vabaneda maailma ajaloos neile asetatud “kultuurilise teise” vastandavast rollist. Kas oleme jõudmas sel teemal juba peenhäälestamiseni või varitseb oht, et uued tundlikkused rakendatakse sujuvalt vana vankri ette ja peavool neelab queer-tunnetuse alla?

Panelistid:

Steph Kretowicz, UK/US (kirjanik ja ajakirjanik)
Dr. Brigitta Davidjants (õppejõud ja muusik)
Bart Pushaw, US (kunstiajaloolane)
Maria Minerva (muusik ja kirjanik)
Rene Köster (queer-esineja ja produtsent)

Vestlus on inglise keeles.

REEDE, 6. aprill

Reede
14.00–16.00 Biit Me plaadipood (Viru 3-5)
Muusikanõukogu TMW eri

Armastatud Check My Demo sessioon on kolinud konverentsilt avalikku ruumi. Raadio 2 õhtuse vööndi juht Raul Saaremets juhib rahvusvahelist ajakirjanike, produtsentide ja DJde paneeldiskussiooni, mis läheb Raadio 2 otse-eetrisse Biit Me plaadipoest. Kui soovid ka oma looga tagasisidele pretendeerida, poeta plaat enne reedet Biit Me-s asuvasse kogumiskasti.

Moderaator: Raul Saaremets (DJ ja Raadio 2 õhtuse vööndi juht)

Panelistid:

Abbie Gobeli, US (DJ raadiojaamas KEXP)
Siim Nestor (Eesti Ekspressi ajakirjanik)
John Rogers, IS (Reykjavik Grapevine’i tegevoimetaja)
Cai Trefor, UK (Gigwise’i toimetaja)
Lauren Down, UK (The Line of Best Fit)

Vestlus on inglise keeles.

Reede
17.00 Pop-up baar  (Pärnu mnt 6)
Viisavabad viisid: idaeuroopa popi uus eneseteadvus

Meedia ja kriitikud on endiselt valvel, et leida meie regiooni muusikute loomingust mingit müütilist Ida-Euroopa või Põhjala ollust. Värsked artistid aga ei huvitu regionaalpoliitikast, vaid mõtlevad globaalselt, säilitades seejuures nähtavad sidemed sellega, mida nad ise on otsustanud koduks pidada. Kas oleme lõpuks leidnud võimaluse mõelda end “kastist välja” või pole mingit kasti enam olemaski? Küsimuse üle arutlevad muusikamaailma hallid kardinalid Baltikumist Balkanini.

Moderaator: Richard Foster (Louder Than War, The Quietus)

Panelistid:

Ingrid Kohtla (Tallinn Music Week)
Stepan Kazaryan, RU (Moscow Music Week, Bol Festival)
Makuna Berkatsashvili, GEO (Bassiani Records)
Matjaž Manček, SVN (Kino Šiška)

Vestlus on inglise keeles.

Reede
18.30 Biit Me plaadipood (Viru 3-5)
Rec-nupust ei piisa, ehk kodusalvestuse saladused

Veel hiljaaegu oli kodusalvestamine peamiselt friikide pärusmaa, nüüd on sellest pea igal tasemel saanud normaalne muusikaloome etapp. Vähenõudliku tehnika kättesaadavus on andnud artistidele erakordselt avarad võimalused oma salvestuste helipildi loomisel. Kui demo liigub miksimise ja masterduse faasi kerkib aga esile rida probleeme, mis protsessi kas aeglustavad või hoopis tagurpidi liikuma panevad. Salvestajatest, masterdajatest ja muusikutest paneel avab saladuskatet sellelt, mida enne demo järgmisesse etappi suunamist teha, mida masterdaja õigupoolest vajab ja kuidas luua selline helikonserv, mille plaadifirma alla neelaks.

Moderaator: Alex Maiolo, US (Tape Op Magazine)

Panelistid:

Martin Kikas (Ö Stuudio produtsent, miksija, masterdaja)
Raul Ojamaa (kitarrist ja helilooja)
Taavi Tulev (muusik ja produtsent)
Mari Randmäe (helitehnik)

Vestlus on inglise keeles.

LAUPÄEV, 7. aprill

Laupäev
15.30 Telliskivi Loomelinnak, Pudel Baar (Telliskivi 60A-B)
Station Narva ja Narva Kunstiresidentuur esitlevad: (Tänava)kunsti ja kultuuri roll Narva transformeerimisel
Narva kunstiresidentuuri poolt valminud seinamaali “NARcissism” avamisele järgneb vestlusring, kus arutatakse Narva linna ümberkujundamisest läbi kultuuri ja (tänava)kunsti.

Panelistid:
Ann Mirjam Vaikla (Narva kunstiresidentuuri juhataja )
Ivan Sergejev (Narva linnaarhitekt)
Maris Hellrand (TMW ja Station Narva rahvusvahelise kommunikatsiooni juht)
Salme Kulmar (liikumise Rural Urban Art liikumise eestvedaja ning Tartu kunstiresidentuuri koordinaator)

Vestlus on eesti keeles.

Laupäev
16:00 TMW pop-up baar (Disaini- ja arhitektuurigalerii, Pärnu mnt 6)
„Tuleviku Tallinn ja Peatänav“

Kuus aastakümmet autostumist on kogu maailma linnad viinud ummikseisu, surudes inimesi üha rohkem seinte äärde. Tallinna Peatänava projekti eesmärk on luua Tallinna südalinna kaasaegne, 21. sajandisse sobilik inimkeskne linnaruum, andes osa linnaruumist inimestele tagasi, vähendades ja rahustades autoliiklust ning luues keskkonna elava tänavakultuuri ja -äri arenguks. 2020. aastaks valmivast peatänavast saab inimkeskne, turvaline ja põnev keskkond nii jalakäijatele, ratturitele kui ka ühistranspordi ja autoga liiklejaile.

Muutusi läbi viies tuleb aga hinnata kõiki aspekte ning kodanike, erinevate huvigruppide, algatuste ja ettevõtete valmidust koostööks linnaga. Pealinna tuleviku ja tulevase peatänava temaatikat lahkavad:

Panelistid:
Dago Antov – Tallinna tehnikaülikooli (TTÜ) logistikaprofessor
Endrik Mänd – Tallinna peaarhitekt-ameti juhataja asetäitja
Ants Vasar – Viru Keskuse juhatuse liige
Indrek Peil – Peatänav arhitekt, Kavakava büroo
Sille Pihlak – arhitekt, PART büroo kaasasutaja

Esitletakse ka Kavakava arhitektuuribüroo poolt valmistatud Peatänava projekti maketti.

Vestlus on eesti keeles.

Laupäev
17.00 Pop-up baar  (Pärnu mnt 6)
Haridus- ja teadusministeerium ja Telia esitlevad: internetisuhtlusest ja noorte vaimsest tervisest

Ligi kaks tuhat Eesti noort andsid oma panuse Euroopa Liidu uue noortestrateegia loomisse, tuues esile vajadust pöörata ühiskonnas rohkem tähelepanu võrdsele kohtlemisele, internetis tegutsemise tagajärgedele ja noorte vaimsele tervisele. Telia on käivitanud mastaapse kampaania Suurim Julgus. Peame koos noortega nõu.
#suurimjulgus

Moderaator: Ülly Enn (noortevaldkonna entusiast)

Panelistid:
Mailis Reps (Eesti haridus– ja teadusminister)
Katrin Isotamm (Telia kommunikatsioonijuht)
Mikk Tarros (Eesti Noorteühenduste Liit)
Ave-Liis Kivest (Võrumaa noortekogu)
Kristel Aaslaid (kultuuritegelane)

Vestlus on eesti keeles.